Program "Poznańskiej Wiosny Muzycznej"




Poznańska Wiosna Muzyczna
30 marca, 6 – 12 kwietnia 2008


30.03 (niedziela), Aula Nova
PRZEDWIOŚNIE
18.00 – koncert kameralny
Olga Pasiecznik – sopran, Natalia Pasiecznik – fortepian
Program: Jan Sibelius, Pieśni


6.04 (niedziela), Aula UAM
18.00 - koncert symfoniczny. Inauguracje Festiwalu
Iwona Hossa – sopran
Agnieszka Zwierko – mezzosopran
Mati Turi - tenor
Jarosław Bręk – bas
Chór Filharmonii Narodowej
Henryk Wojnarowski – przygotowanie chóru
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej im.T.Szeligowskiego
Tadeusz Wojciechowski – dyrygent
Program: Roman Maciejewski, Requiem. Missa pro defunctis

7.04 (poniedziałek), Akademia Muzyczna
16.00 - koncert kameralny, Aula (stary budynek)
Poznańskie Trio Fortepianowe:
Laura Sobolewska – fortepian
Anna Ziółkowska – skrzypce
Dagny Musielak - wiolonczela
Program:
Tadeusz Szeligowski, Trio fortepianowe
-- Maurucio Kagel, Trio in einem Satz
Dariusz Przybylski, Trio fortepianowe (prawykonanie; zamówienie festiwalu)

19.00 - koncert kameralny, Aula (stary budynek)
Maciej Grzybowski - fortepian
Program:
Alban Berg, Sonata h-moll op. 1
Arnold Schoenberg, Sechs kleine Klavierstuecke op. 19
Paweł Szymański, Dwie etiudy

-- Andrzej Czajkowski, Inwencje op. 2
Monika Kędziora, Impressions pour la fin du siecle
Anton Webern, Wariacje op. 27
Paweł Mykietyn, Epifora

21.00 – impreza towarzysząca, Aula Nova
IX koncert z serii „Muzyka z prądem”. Koncert Katedry Kompozycji i Teorii Muzyki. Studio Muzyki Elektroakustycznej.
Przygotowanie i prowadzenie Lidia Zielińska.
Współpraca: Polskie Stowarzyszenie Muzyki Elektroakustycznej Confederation Internationale de la Musique Electroacoustique
Program:
Dobromiła Jaskot, Ogrody na taśmę
Claus Garn, Bor Om Bord na taśmę *
Aleksandra Gryka XXX (nowy utwór) na skrzypce i taśmę **
(wykonawca: Anna Zielińska – skrzypce)
Lidia Zielinska, Rapsodia na skrzypce i taśmę
(wykonawca: Anna Zielińska – skrzypce)
David Taddie, Tracer na fortepian i dźwięki elektroniczne *
(wykonawca: Filip Wałcerz – fortepian)
Julieta Szewach, Dikyrion na głos i taśmę *
(wykonawca: Blanka Dembosz – sopran)
Zbigniew Kozub, Altum Silencium na skrzypce i taśmę (wykonawca: Anna Zielińska – skrzypce) noisowa niespodzianka **
(wykonawcy: Marcin Zieliński - fagot, Vladimir Umanets i Daniel Koniusz - live electronics)

8.04 (wtorek), Akademia Muzyczna
18.00 – koncert kameralny, Aula (stary budynek)
Kwartet Wieniawski (Jubileusz 10-lecia Zespołu)
Program: Henryk Mikołaj Górecki, III Kwartet smyczkowy

9.04 (środa)
12.00-14.00, Spotkanie młodych kompozytorów i muzykologów, („Pod Pretekstem”)
„Muzyka współczesna i jej wartości”.
Moderator: Andrzej Chłopecki
Współorganizatorzy: Koło Młodych ZKP, Koło Naukowe Katedry Muzykologii UAM

18.00 – koncert kameralny, Akademia Muzyczna, Aula (stary budynek)
Doris Hochscheid – wiolonczela
Frans van Ruth - fortepian
Program (m.in.):
Hans Kox (1930), Sonata na wiolonczelę i fortepian (1987/1991)
Allegro
Nocturne (Larghetto)
Vivace capriccioso
Roderik de Man (1941),
Cordes invisibles na wiolonczelę, fortepian i taśmę (2004)
Jacob ter Veldhuis (1951),
Diverso il tempo (1991)
Diverso im Tempo 1
Divers oil Tempo 2

Zbigniew Bujarski, „Ornifania” per cello e pianoforte (2001)
Tomasz Praszczałek, Tombeau na wiolonczele i fortepian

21.00 – Aula Nova
koncert Koła Młodych ZKP (prawykonania utworów zamówionych na „Poznańską Wiosnę Muzyczną”).
Organizator koncertu: an_Arche NewMusicEnsemble
Program:
Dariusz Przybylski, Métamorphose de l'esprit - I Sonata na wiolonczelę (2007)
(wykonawca: Mariusz Wysocki – wiolonczela)
Wojciech Blecharz, xyz (2007/2008)
(wykonawcy: Marcin Suszycki - skrzypce, Filip Wałcerz – fortepian)
Barbara Kaszuba, Dalmacja. 3 pieśni wg cyklu K.K.Baczyńskiego (2007)
Góry
Zatoki
Noc na morzu
(wykonawcy: Michał Straburzyński - bas Marcin Suszycki - skrzypce, Olga Winkowska - II skrzypce, Piotr Chrupek - altówka, Tomasz Lisiecki - wiolonczela)
Jacek Wiktor Ajdinovic, SEXTETT (2008)
(wykonawcy: Filip Wałcerz – fortepian, Tomasz Żaczek – klarnet, Marcin Suszycki - skrzypce, Olga Winkowska - II skrzypce, Piotr Chrupek - altówka, Tomasz Lisiecki – wiolonczela)

Rafał Zapała, Gon na zespół instrumentów i taśmę (2008)
(wykonawcy: Helena Czekanowa – dyrygent, Filip Wałcerz - fortepian, Tomasz Żaczek - klarnet, Olga Musiał-Kurzawska – flet, Jakub Klepczyński - puzon, Łukasz Berlin – perkusja, Marcin Kuszycki – skrzypce, Olga Winkowska - II skrzypce, Piotr Chrupek – altówka, Agnieszka Kowalczyk - wiolonczela, Rafał Zapała - realizator dźwięku).

10.04 (czwartek), Akademia Muzyczna
10.00-15.00 – Spotkanie z De Musica, Sala Prezydencka
„Pasażerka” Zofii Posmysz (powieść),
Andrzej Munk (film)
Mieczysław Wainberg (opera).
Udział biorą:
Michał Bristiger,
Joanna Tokarska-Bakir, Marek Hendrykowski, Natalia Nikolska

18.00 – Koncert chóralny, Aula Nova
Polski Chór Kameralny. Schola Cantorum Gedanensis
Jan Łukaszewski - dyrygent
Program:
Grażyna Pstrokońska-Nawratil (prawykonanie, zamówienie festiwalu)
Zbigniew Kozub, „Erotyki”na chór mieszany a cappella do słów B.Leśmiana
Zbigniew Kozub, Psalm Woli
Augustyn Bloch, W górze nad nami (z organami)

Krzysztof Meyer, Te Deum
Andrzej Koszewski, „Nicolao Copernico Dedicatum"
Lidia Zielińska - Z ogrodu nauk (z taśmą)

11.04 (piątek), Aula UAM
19.00 – koncert symfoniczny
Bartosz Koziak – wiolonczela
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej. Marek Pijarowski - dyrygent
Program :
Artur Kroschel, Prześwit na orkiestre (prawykonanie, zamówienie festiwalu)
Krzysztof Meyer –II Koncert wiolonczelowy op.85
Krzysztof Penderecki – „Przebudzenie Jakuba”
Witold Lutosławski – IV Symfonia

12.04 (sobota), Kościół oo. Dominikanów
18.00 – koncert kameralny
Soliści:
Lech Bałaban – altówka
Jarosław Żołnierczyk - skrzypce
Orkiestra Kameralna PR Amadeus
Agnieszka Duczmal - dyrygent
Program:
Mikołaj Hertel, Sobótka
Mikołaj Górecki, Concerto notturno na skrzypce i orkiestrę smyczkową
Marek Stachowski, Concerto per viola ed orchestra d’archi (1988)
Jan Astriab, Symfonia kameralna na orkistrę smyczkową


Organizatorzy:
Związek Kompozytorów Polskich, oddział w Poznaniu
Filharmonia Poznańska im.T. Szeligowskiego
Współorganizator:
Akademia Muzyczna im.I.J. Paderewskiego
an_Arche NewMusicEnsamble
Fundacja Kultury Polskiej

Koncepcja artystyczna – Krzysztof Meyer

Dyrektor festiwalu – Maciej Jabłoński