Festiwal w dworku Lutosławskich

Dwór Lutosławskich w Drozdowie
Uroczystym nabożeństwem w kościele parafialnym w Jedwabnem (podlaskie) rozpoczął się w niedzielę IX Festiwal "Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża".
Przez tydzień w Łomży oraz w dworku Lutosławskich (obecnym Muzeum Przyrody) w Drozdowie będą się prezentować muzycy i śpiewacy scen operowych z Pomorza.
Festiwal organizuje pochodzący z Łomży, a mieszkający w Gdańsku, śpiewak operowy Jacek Szymański, który zaprasza na imprezę zaprzyjaznionych artystów.
Dziś, w ramach festiwalu odbyły się dwa koncerty. W dworku Lutosławskich, w ramach koncertu muzyki polskiej "Mów do mnie jeszcze", Marzena Prochacka-sopran i bas Kazimierz Sergiel, wykonali pieśni Chopina, Karłowicza i Moniuszki. Przy fortepianie towarzyszyła im Anna Mikolon.
Wieczorem odbył autorski koncert basa Dariusza Wójcika "Muzyka z różnych stron świata". W programie znalazły się pieśni węgierskie, żydowskie, hiszpańskie i włoskie. Tytuł jutrzejszego koncertu w dworku w Drozdowie brzmi "Z wizytą u państwa Lutosławskich". W koncercie Stanisławy Chyl zostanie przedstawiona historia rodu Lutosławskich w oparciu o zachowane listy, fotografie, ale będzie można też usłyszeć utwory wokalne, które niegdyś rozbrzmiewały w dworku w Drozdowie. Wystąpią: Aleksandra Kucharska-Szefler (sopran), Beata Koska-Kreft (mezzosopran), Anna Wawrzyniak (alt), Grzegorz Piotr Kołodziej (baryton) oraz Piotr Szefler-skrzypce, Jan Paweł Szefler- klarnet, Katarzyna Szefler -fortepian.
W ramach festiwalu artyści z Pomorza pokażś też fragmenty "Zemsty nietoperza" oraz "Halki". Festiwal zakończy gala w parku przed dworkiem w Drozdowie.
Dworek należący niegdyś do Lutosławskich pochodzi z II połowy XVIII wieku. Jest malowniczo położony na skraju Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego. Od 1984 roku mieści się tam Muzeum Przyrody.
W Drozdowie mieszkało kilka pokoleń rodziny jednego z największych polskich kompozytorów współczesnych Witolda Lutosławskiego. Tam urodził się m.in. jego ojciec. W "dworskim saloniku" zebrano kolekcję rodzinnych pamiątek po Lutosławskich.

Gdyby ktoś chciał dojechać do Drozdowa przedstawiamy mapkę:
Dojazd do Drozdowa
Na internetowej stronie Drozdowa bardzo interesujšco przedstawiono genealogię Rodu Lutosławskich [kliknij]